Faculty

Resposibilities:
Leadership team
Nel Capadona
Nel Capadona
Director
Mark Robertson-Jones
Mark Robertson-Jones
Secondary School Principal
Steve Vis
Steve Vis
Elementary School Principal
Elizabeth Younk
Elizabeth Younk
PYP Coordinator, Teaching and Learning Couch
Joseph Szalay
Joseph Szalay
MYP Coordinator, PK-12 Curriculum Coordinator
Rebekah Hommel
Rebekah Hommel
DP Coordinator, TOK
Academic Staff
Abdellah Boufakri
Abdellah Boufakri
Teacher, French B
Adilya Galyamova
Adilya Galyamova
Teacher, Russian B
Alexandra Mitchell
Alexandra Mitchell
Teacher, History, Humanities/Maternity leave
Anda Dubra
Anda Dubra
Teacher, PreK 3
Andrea Spackman
Andrea Spackman
Teacher, Grade 1S
Anne Payne
Anne Payne
Academic and College Counselor, Grade 11 & 12 Advisory Liaison
Ashley Sequoia
Ashley Sequoia
Teacher, Learning Support
Baiba Bertulsone-Aaasheim
Baiba Bertulsone-Aaasheim
Teacher, Elementary Art
Ben Goldsmith
Ben Goldsmith
Teacher, Music
Brett Mitchell
Brett Mitchell
Teacher, Physical Education
Brittany Zeltman
Brittany Zeltman
Teacher, Grade 4Z
Cathie Turek
Cathie Turek
Teacher, EAL
Codie Chaudoin
Codie Chaudoin
EAL Coordinator
Dace Dlohi
Dace Dlohi
Teacher, Design Technology, Personal Project Coordinator
Dace Lakse
Dace Lakse
Teacher, German B, Latvian Mother Tongue
Daiga Ozolina
Daiga Ozolina
Teaching Assistant, Grade 1S
Devon Strosahl
Devon Strosahl
Teacher, Music
Duane Dahlgren
Duane Dahlgren
Teacher, Physics, Science
Dzeina Zelca
Dzeina Zelca
Teaching Assistant, Grade 3G
Elzbieta Klim
Elzbieta Klim
Secondary School Counselor
Erin Baugher
Erin Baugher
Teacher, Biology, Science
Evelina Matvejeva
Evelina Matvejeva
Teaching Assistant, Grade 2B
Evita Matveja
Evita Matveja
Teacher, Elementary Art/Maternity leave
Hayde Summa
Hayde Summa
Teacher, Learning Support
Ian Kwasowski
Ian Kwasowski
Teacher, Economics, Individuals and Societies
Ieva Berzina
Ieva Berzina
Library Assistant
Ieva Kublina
Ieva Kublina
Teacher, Physical Education
Ilda Ramusovic
Ilda Ramusovic
Teacher, German B
Ilona Care
Ilona Care
Teacher, English B, EAL, TOK
Ilvija Kalnina
Ilvija Kalnina
Teacher, PreK 4
Ita Romanauska
Ita Romanauska
Teaching Assistant, Grade 3C
John Hawkins
John Hawkins
Teacher, DP Physics, MYP Science
Kasandra Battioni
Kasandra Battioni
Teacher, Language and Literature, Individuals and Societies
Kate Clute
Kate Clute
Teacher, Grade 3C
Katherine Wallace
Katherine Wallace
Teacher, Grade 5W
Katie Vis
Katie Vis
Teacher, Language and Literature
Kendall Williamson
Kendall Williamson
Teacher, Grade 2W
Kristine Hartmane
Kristine Hartmane
Teaching Assistant, Kindergarten
Kristine Kalnina
Kristine Kalnina
Teaching Assistant, PreK 3/Maternity leave
Kristine Nordena Lynch
Kristine Nordena Lynch
Teaching Assistant, PreK 4
Laima Dimisevska
Laima Dimisevska
Student Support Team Teaching Assistant
Laura Ree (ex. Boyle)
Laura Ree (ex. Boyle)
Teacher, German B
Laura Freija
Laura Freija
Teacher, Mathematics
Lauren Norman
Lauren Norman
Teacher, PYP/ MYP French
Linda Steinburga
Linda Steinburga
Teacher, Design Technology, Visual Arts, CAS Coordinator (Creativity/Action/Service)
Lindsay Dinsmore
Lindsay Dinsmore
Teacher, Mathematics and Science
Lisa Bariss
Lisa Bariss
Teacher, Grade 3
Lynn Lovett
Lynn Lovett
Teacher, Design Technology
Maciej Flisak
Maciej Flisak
Teacher, Mathematics
Madara Sile
Madara Sile
Teaching Assistant, Grade 1L
Marcia Carlson
Marcia Carlson
Teacher, Language and Literature
Marguerite Impey
Marguerite Impey
Teacher, Visual Arts
Marla Robertson-Jones
Marla Robertson-Jones
Teacher, Librarian
Masha Patterson
Masha Patterson
Teacher, DP/MYP English Language and Literature
Mihails Devjatovskis
Mihails Devjatovskis
Teacher, Russian B, Russian Mother Tongue
Nora Zilane
Nora Zilane
Teaching Assistant, Grade 5W
Olga Belajeva
Olga Belajeva
Teacher, Kindergarten
Olga Zvezdina
Olga Zvezdina
Teacher, Russian B
Patricia Condon
Patricia Condon
Teacher, Grade 5C
Paul Luis Popa
Paul Luis Popa
Teaching Assistant, Grade 5C
Rachel Kayce
Rachel Kayce
Teacher, Learning Support
Rita Vaciete
Rita Vaciete
Teacher, EAL
Sandra Laursone
Sandra Laursone
Teacher, Grade 1S
Sarah Bernhardt
Sarah Bernhardt
Teacher, Grade 2B
Scott Patterson
Scott Patterson
Teacher, History, Individuals and Societies
Sergejs Baltmanis
Sergejs Baltmanis
ASA and Athletics Coordinator
Sharon Brown
Sharon Brown
Educational Technology Coach
Signe Kricka
Signe Kricka
Teacher, Latvian B, Latvian Studies
Stephanie Graupmann
Stephanie Graupmann
Elementary School Counselor
Susan Hewett
Susan Hewett
Teacher, Mathematics
Swagata Ghosh
Swagata Ghosh
Teaching Assistant, Grade 2W
Timothy Bernhardt
Timothy Bernhardt
Teacher, Grade 4B
Tyler Davis
Tyler Davis
Teacher, EAL
Tyler Spackman
Tyler Spackman
Teacher, Physical Education
Uriel Martinez
Uriel Martinez
Teacher, Psychology, Individuals and Societies
Vita Sjomkane
Vita Sjomkane
Teaching Assistant, PreK 3
Waseem Mohammed
Waseem Mohammed
Teaching Assistant, Grade 4Z
Zahra Zarvani
Zahra Zarvani
Teaching Assistant, Grade 4B
Vasiliki Charmani
Vasiliki Charmani
Teacher, French
Zaiga Mikelsone
Zaiga Mikelsone
MS/HS EAL, Language and Literature Teacher
Support Staff
Dace Bondare
Dace Bondare
Front Desk Administrator, Transportation Coordinator
Dace Brinke
Dace Brinke
Front Desk Receptionist
Karina Muzikants, PA-C
Karina Muzikants, PA-C
School Nurse
Ineta Straupe
Ineta Straupe
Human Resources Manager
Linda Liepina
Linda Liepina
Marketing and Communications Manager
Katrina Rutina
Katrina Rutina
Marketing and Communications Coordinator
Maira Erliha
Maira Erliha
Admissions Coordinator
Zigita Paurniete
Zigita Paurniete
Business Manager
Jevgenija Ovsjanikova
Jevgenija Ovsjanikova
Finance Controller/Chief Accountant
Jelena Kokorevica
Jelena Kokorevica
Accountant
Girts Martinsons
Girts Martinsons
IT Administrator
Kaspars Gailis
Kaspars Gailis
Facilities Manager
Andris Vainovskis
Andris Vainovskis
Driver
Ieva Karule
Ieva Karule
Day Maintenance
Velga Lace
Velga Lace
Day Maintenance
Arturs Enzins
Arturs Enzins
Day Maintenance
Inita Jugane
Inita Jugane
Evening maintenance
Natalja Semjonova
Natalja Semjonova
Evening maintenance
Vadims Semjonovs
Vadims Semjonovs
Evening maintenance
Substitute Teachers
Elizabete Kola
Elizabete Kola
Elementary
Frederik Lundgaard
Frederik Lundgaard
Elementary
Ieva Fridmane
Ieva Fridmane
Elementary
Iveta Simonsen
Iveta Simonsen
Elementary & Secondary
Krisjanis Liepa
Krisjanis Liepa
Elementary
Morgan O'Neill
Morgan O'Neill
Elementary & Secondary
Lynn Stingo
Lynn Stingo
Elementary & Secondary
Bus Monitors
Simona Jasinska
Simona Jasinska
Ulvis Noviks
Ulvis Noviks
Ieva Suna
Ieva Suna
Katrina Evelina Šakina
Katrina Evelina Šakina
Agnese Tohva
Agnese Tohva

Other staff

Melania Dubra
Melania Dubra
Teaching assistant/Maternity leave

Gallery

prev

Life in ISL

Life in ISL

Life in ISL

Life in ISL

Life in ISL

Life in ISL

prev